ŚWIATŁO. Przemyślenia i wnioski

Pierwsze skojarzenie jakie mamy ze światłem to przede wszystkim jego funkcja, związana z percepcja wizualną. Klikamy nasz magiczny pstryczek na ścianie, albo na obrazek w naszym smartfonie i wszystko staje się jasne. Możemy spokojnie przemieszczać się w naszej przestrzeni i wykonywać różne prace i zadania, jakie są przed nami postawione.

Okazuje się jednak, że ten istotny czynnik związany z rolą światła w naszym życiu, nie jest jedyny. Obecnie, dosyć szeroko omawia się wpływ światła na biologię człowieka. Udowodniono, że nasze samopoczucie, efektywność w pracy i ogólnie pojęty komfort fizjologiczny zależy, w dużej mierze, od takich parametrów jak natężenie i barwa światła.

Dlaczego dobór oświetlenia jest tak ważny?

Nie należy zapominać również o wrażeniach estetycznych. Podstawowe źródło światła – żarówka – zamknięta jest w pięknych formach, nad którymi pracują znani projektanci. Oni wyznaczają trendy we wnętrzach, dbając, aby wszystkie elementy były ze sobą spójne: lampy, meble, dodatki a nawet kolor ścian.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie aranżuje przestrzeń, wydobywa bryły, podkreśla barwy, tworzy nastrój. Dobre światło ukryje wady, a zaakcentuje to, co jest piękne.

My, jako konsumenci i odbiorcy sztuki użytkowej, stajemy się coraz bardziej świadomi własnych potrzeb. Pragniemy otaczać się pięknymi  przedmiotami, ale musimy pamiętać również o tym jaką funkcje one pełnią i czy do końca zaspokoją nasze oczekiwania.

Nieraz musimy iść na kompromis, ponieważ forma staje się ważniejsza od funkcji.

Albo odwrotnie – lampa spełnia określoną funkcję, ale jej forma jest bardzo minimalistyczna.

Najważniejsze, aby stworzyć wnętrze, w którym będziemy czuć się dobrze.

Źródła zdjęć:

  1. https://www.ingo-maurer.com/de/produkte/seven-rats
  2. https://www.ingo-maurer.com/de/produkte/mickeys-manifesto
  3. http://www.kreon.com/en/int/lights/fuga
  4. http://www.kreon.com/en/int/lights/nuit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *