PROJEKTOWANIE OŚWIETLENIA: 5 najczęściej popełnianych błędów

Odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia do naszego domu, ogrodu czy biura, to niezłe wyzwanie. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby uniknąć rozczarowań i nie splajtować.

1. Budżet

Zanim przystąpimy do budowy domu lub remontu mieszkania, ustalamy budżet, w którym powinno zamknąć się całe przedsięwzięcie. Oczywiście zakładamy, że może się on niewiele zmienić. Może mieć na to wpływ inflacja, kursy walut, przedłużający się remont itp. Niestety, bardzo rzadko we wstępnych wyliczeniach bierze się pod uwagę koszty związane z oświetleniem. Z reguły ograniczają się one do wstępnych instalacji elektrycznych, pomijając cały proces wykończenia i aranżacji wnętrz.

A prawda jest taka, że to co dobre i ładne nie jest tanie. Często ceny osprzętu elektrycznego jak i samych lamp są dosyć wysokie. Okazuje się, że przedstawiony kosztorys wszystkich opraw, które spełniłyby nasze oczekiwania, nie mieści się już w budżecie.

I wtedy zaczynamy poszukiwania tańszych zamienników. Z reguły są to produkty gorszej jakości zarówno pod względem technologicznym, użytych materiałów jak i wykonania.

Problemem staje się również serwis. Przy jakimkolwiek uszkodzeniu, trudno jest znaleźć części zamienne. Bywa również tak, że nie można dokupić źródeł światła. Pozostaje wyrzucić taki sprzęt i zakupić nowy. I tutaj kończą się nasze oszczędności.

Pamiętaj, aby budżetując remont czy budowę, dodać w kosztorysie oświetlenie.

2. Instalacja elektryczna

Nowoczesna instalacja elektryczna składa się z obwodów 3 lub 5- żyłowych.

Obwód 3-żyłowy jest wystarczający, jeżeli w naszych pomieszczeniach chcemy zastosować tradycyjne źródła światła i wykorzystać podstawowe funkcje oświetlenia.

Jeżeli natomiast marzą nam się najnowsze technologie inteligentnego domu, albo instalacje LED z uwzględnieniem płynnej regulacji natężenia światła, należy pomyśleć o instalacji 5-żyłowej.

Wiele obecnie produkowanych lamp energooszczędnych, przystosowanych do ściemniania, wymaga takich właśnie instalacji. Warto o tym pamiętać przy pierwszych rozmowach z elektrykiem.

3. Rozprowadzenie kabli końcowych w pomieszczeniach

Jeżeli w pomieszczeniach przewidziane są sufity podwieszane, to ten punkt nie jest taki istotny.

Jeżeli natomiast sufity są stacjonarne i trzeba zastosować oprawy nabudowane, musimy dokładnie przemyśleć gdzie chcemy mieć lampę. Trzeba wziąć pod uwagę każde pomieszczenie oddzielnie i zastanowić się nad funkcją, jaką powinno w nim spełnić oświetlenie.

Jest to bardzo ważne po to, aby przy końcowych pracach wykończeniowych nie kuć ścian i sufitów, albo stosować dodatkowych kabli, które będą doprowadzały prąd do lampy. Wygląda to mało estetycznie.

Może też się zdarzyć, że nie będziemy mogli mieć lampy, która nam się podoba, ale będziemy musieli użyć opraw, które zakryją wystające kable. Przy użytkowaniu takiego pomieszczenia możemy się czuć niekomfortowo, nie wspominając już o kosztach.

4. Dizajn a użyteczność

Lampy to piękne przedmioty, które dekorują nasze wnętrza. Często ta cecha decyduje o ich zakupie.

Niestety okazuje się, że przy takim podejściu oświetlenie często nie spełnia naszych oczekiwań.

Jest albo za jasno, albo za ciemno. Barwa światła jest za zimna, albo za ciepła. Emitowana temperatura jest za wysoka biorąc pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Występują nieprzewidziane olśnienia, albo refleksy świetlne.

Dlatego przy wyborze lampy, warto wziąć pod uwagę również aspekt funkcji danej oprawy i przeanalizować wszystkie parametry źródła światła. Warto pamiętać, że pójście na kompromis nie zawsze jest bolesne, a wręcz uzdrawiające.

5. Kolor wnętrza

Jest to bardzo istotny czynnik przy doborze oświetlenia. Kolory jasne „wspomagają” światło, które odbija się od powierzchni ścian i przedmiotów. W takim pomieszczeniu łatwiej jest uzyskać zarówno efekt jasnego jak i przyćmionego światła. Wystarczy zastosować ściemniacz do regulacji natężenia strumienia świetlnego.

W pomieszczeniach, gdzie ściany, podłogi a czasami również sufity są ciemne, światło jest „pochłaniane” przez strukturę materiałów. Strumień światła jest widoczny dopiero, kiedy pada na jaśniejszy przedmiot. Powinny o tym pamiętać osoby, które lubią przebywać w pomieszczeniach dobrze doświetlonych.

Ciemne wnętrza, nawet przy zastosowaniu bardzo mocnych źródeł światła, mogą sprawiać wrażenie niedoświetlonych. Panuje tu zawsze atmosfera tajemniczości, ale też elegancji.

Źródła zdjęć:
1. https://www.occhio.de/en/galleries/projects/nektar-grill-munich
2. https://www.occhio.de/en/galleries/projects/dechert-llp-munich
3. https://www.occhio.de/en/galleries/projects/embryoclinic-thessaloniki
4. https://www.occhio.de/en/galleries/projects/new-the-table-kevin-fehling-hamburg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *